Odoo مجموعه ای از ابزارهای نرم افزار مدیریت کسب و کار است که به عنوان مثال، CRM، تجارت الکترونیک، صورتحساب، حسابداری، تولید، انبار، مدیریت پروژه و مدیریت موجودی می باشد. نسخه انجمن یک نرم افزار آزاد است که تحت مجوز GNU LGPLv3 است. نسخه Enterprise دارای ویژگی ها و خدمات اضافی اختصاصی است. کد منبع برای چارچوب و ماژول های هسته ERP توسط Odoo S.A مستقر در بلژیک تنظیم شده است. Odoo هم برای محیط داخلی و هم برای محیط SaaS آماده برای استفاده در دسترس است.

نگاه کلی

از ابتدا، Odoo S.A (سابق OpenERP S.A) نرم افزار اصلی را به عنوان منبع باز منتشر کرده است. از زمان انتشار V9.0، این شرکت به یک مدل هسته باز روی آورده است که علاوه بر نسخه منبع باز، نرم افزار سازمانی اختصاصی مبتنی بر اشتراک و نرم افزار میزبان ابری را به عنوان یک سرویس ارائه می دهد. در سال 2013، انجمن غیرانتفاعی Odoo برای ترویج استفاده گسترده از Odoo و حمایت از توسعه مشترک ویژگی های Odoo تشکیل شد.

معماری توسعه پذیر Odoo به تعداد زیادی از فریلنسرها و سازمان ها اجازه می دهد تا برنامه ها یا ماژول های Odoo را توسعه دهند و آنها را در بازار برای فروش یا دانلود رایگان قرار دهند. اجزای اصلی Odoo چارچوب، حدود 30 برنامه اصلی (که ماژول های رسمی نیز نامیده می شوند) و هزاران ماژول جامعه هستند.

Odoo به عنوان جزئی از دروس دانشگاهی استفاده شده است. مطالعه ای بر روی یادگیری تجربی نشان داد که Odoo (در آن زمان به عنوان OpenERP شناخته می شد) جایگزین مناسبی برای سیستم های اختصاصی برای تکمیل آموزش ارائه می دهد.

چندین کتاب در مورد Odoo نوشته شده است که برخی از آنها حوزه های خاصی مانند حسابداری یا توسعه را پوشش می دهند

تاریخچه

در سال 2005، فابین پینکارز، بنیانگذار و مدیر عامل فعلی Odoo، شروع به توسعه اولین محصول نرم افزاری خود، TinyERP کرد. سه سال بعد، نام به OpenERP تغییر یافت. این شرکت به سرعت شروع به رشد کرد و در سال 2010، OpenERP به یک شرکت بیش از 100 کارمند تبدیل شد.

در سال 2013، این شرکت برنده جایزه Deloitte به عنوان سریع ترین شرکت در حال رشد در بلژیک با 1549٪ رشد در یک دوره پنج ساله شد.

در سال 2014، این شرکت به Odoo تغییر نام داد تا خود را از اصطلاح “ERP” متنوع کند. در سال 2015، مجله Inc. Odoo را در بین 5000 شرکت خصوصی با سریع ترین رشد در اروپا قرار داد.

در سال 2019، این شرکت 90 میلیون دلار سرمایه گذاری کرد.

در سال 2021، بیش از 5 میلیون مشتری از محصولات Odoo استفاده کردند. به گفته مدیر عامل فابین پینکارز، Odoo انتظار دارد 1000 کارمند جدید استخدام کند.