اودو در دو نسخه کامیونیتی (Community) و سازمانی (Enterprise) ارائه می شود. که نسخه کامیونیتی کاملا رایگان و منبع باز هست و نسخه سازمانی را می توان در 3 پلتفرم مختلف میزبانی کرد: Odoo Online (ابر اختصاصی)، Odoo.sh (معمولا برای باز شدن نیاز به فیلترشکن دارد!)، یا On-Premises در محل کاربر با استفاده از زیرساخت های خود کاربر. در ادامه مزایا و معایب هر پلتفرم را با هم مقایسه کنیم تا به شما کمک کنیم گزینه ای را پیدا کنید که به بهترین وجه با نیازهای شرکت شما مطابقت دارد.

نسخه کامیونیتی

با نگاهی به Odoo Community  شروع می کنیم زیرا نسخه پایه از نرم افزار Odoo ERP است. مزیت اصلی آن این است که کاملا رایگان است و نیازی به خرید مجوز نیست. همانطور که احتمالاً حدس زدید، این بدان معناست که در مقایسه با Enterprise فاقد چندین ویژگی و برخی عملکردها است.

اگر مطمئن نیستید که آیا Odoo نرم افزار ERP مناسب برای شما است، Odoo Community یک گزینه عالی برای شروع است. در حالی که نرم‌افزارهای دیگر نسخه‌های آزمایشی رایگان با زمان محدود را ارائه می‌دهند، Odoo به کاربران اجازه می‌دهد تا زمانی که می‌خواهند از  Odoo Community  به صورت رایگان استفاده کنند. این می تواند به شما کمک کند بدون احساس فشار ناشی از پایان آزمایشی رایگان تصمیم بگیرید.

Odoo Community همچنین می‌تواند برای سازمان‌های کوچک‌تری مفید باشد که اکنون قادر به خرید نرم‌افزار ERP نیستند، اما ممکن است در آینده با رشد شرکت‌شان بتوانند این کار را انجام دهند. Odoo Community با شرکت شما بزرگ و مقیاس پذیر خواهد شد تا بتوانید ویژگی ها و عملکردهای جدیدی را بدون نیاز به تغییر کامل نرم افزار در آینده اضافه کنید.

در ادامه نحوه عملکرد ویژگی‌های مختلف در Odoo از نظر رابط، ماژول‌ها، وب‌سایت، پشتیبانی و گزینه‌های میزبانی Odoo ارائه شده است.

رابط

Odoo Community فقط در دسکتاپ در دسترس است و مکان و زمان دسترسی و استفاده از ویژگی های آن را محدود می کند.

ماژول ها

Odoo Community به چندین ماژول دسترسی ندارد. به‌روزرسانی‌ها بر روی نسخه Enterprise تمرکز دارند، که در بالای لایه Odoo Community منبع باز ساخته شده است. چندین ماژول فقط برای Enterprise در دسترس هستند، از جمله Studio، IoT و Document Management. انجمن Odoo همچنین فاقد چندین ویژگی برای تجارت الکترونیک و حسابداری است.

سایت اینترنتی

وقتی صحبت از ویژگی های وب سایت می شود، Odoo Community می درخشد. همانطور که با Odoo Enterprise می توانید به تمام ویژگی های وب سایت در انجمن Odoo دسترسی داشته باشید. اینها شامل سازنده وب سایت، چت زنده، ابزارهای تجارت الکترونیک، وبلاگ، انجمن ها و ابزارهای آموزش الکترونیکی است.

پشتیبانی

Odoo برای مشترکین Odoo Community خود پشتیبانی نمی کند.

میزبانی

کاربران Odoo Community مسئول میزبانی نرم افزار خود هستند. شما می توانید تصمیم بگیرید که از سرورهای داخلی یا سرورهای میزبانی شده استفاده کنید. Odoo Community با میزبانی ابری، از جمله Google Cloud، AWS، Digital Ocean و غیره کار می کند.

این نسخه را می توان از اینجا دانلود کرد.

نسخه سازمانی

اگر برای اداره سازمان خود به مجموعه ای قوی از ویژگی ها نیاز دارید، احتمالاً می خواهید به جای Odoo Community به Odoo Enterprise نگاه کنید. برای صدور مجوز باید هزینه بپردازید، اما هزینه ها احتمالاً با افزایش عملکرد و ویژگی هایی که سازمان شما با Odoo Enterprise از آن برخوردار خواهد شد، جبران می شود.

با وجود اینکه هزینه های صدور مجوز وجود دارد، هرگز مجبور نیستید برای برنامه هایی که استفاده نمی کنید هزینه بپردازید. این ویژگی هزینه‌های کلی شما را پایین نگه می‌دارد و تضمین می‌کند که فقط با برنامه‌هایی کار می‌کنید که کسب‌وکارتان نیاز دارد.

رابط

برخلاف Odoo Community که فقط روی دسکتاپ در دسترس است، Odoo Enterprise در همه جا قابل دسترسی است. می توانید از آن بر روی دسکتاپ خود و همچنین دستگاه های تلفن همراهی که با هر دو سیستم عامل اندروید و iOS کار می کنند استفاده کنید. این می‌تواند با آسان‌تر کردن دسترسی و استفاده برای کل تیم شما، کارایی برنامه را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

ماژول ها

یکی از مزایای اصلی استفاده از Odoo Enterprise در Odoo Community این است که شما به تمام ماژول ها و ویژگی های موجود دسترسی خواهید داشت. علاوه بر ویژگی های وب سایت، طیف گسترده ای از ماژول ها برای حسابداری، موجودی، منابع انسانی، فروش، بازاریابی و بهره وری خواهید داشت.

همچنین می‌توانید تجربه Odoo خود را با استفاده از Studio، که شامل سفارشی‌سازی صفحه، طراحی گزارش، ایجادکننده برنامه‌ها و ویرایشگر منوها است، کاملاً سفارشی کنید.

پشتیبانی

Odoo پشتیبانی Enterprise را تا حدی ارائه می دهد. آن‌ها از پلتفرم اصلی پشتیبانی می‌کنند و هر بار که نسخه جدیدی منتشر می‌شود، انتقال داده‌ها به بالا را رایگان می‌دهند. اطمینان حاصل کنید که با یک شریک معتبر Odoo کار می کنید، زیرا آنها می توانند در صورت نیاز به پشتیبانی برای هرگونه مشکل سفارشی سازی به شما کمک کنند.

میزبانی

Odoo Enterprise همان گزینه های میزبانی Odoo را با گزینه های اضافه شده Odoo.sh، (یک گزینه میزبانی ابری) و Odoo SaaS ارائه می دهد. توجه داشته باشید که Odoo SaaS سفارشی سازی را ارائه نمی دهد زیرا یک مدل multi-tenant است که در آن همه افرادی که به آن دسترسی دارند از همان نرم افزار استفاده می کنند.